ROWE KONTEYNERLERİ ARTIK %50 GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ MALZEMELERDEN YAPILIYOR

Artık ROWE konteynerleri en az yüzde 50 oranında geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılacak. ROWE için tüm teneke kutu ve şişeleri üreten bağlı kuruluşumuz Palbo GmbH, Haziran ayında geri dönüşüm payı artan ilk konteynerleri üretti. ROWE müşterileri için daha sürdürülebilir konteynerler herhangi bir ek maliyete yol açmıyor. Buna paralel olarak yüzde 20 geri dönüşüm içeriğine sahip mevcut stoklar da kullanılmaya devam edilecek, böylece her iki konteyner de belirli bir süre perakendecilerde bulunabilecek.

Palbo GmbH CEO’su Sandro Schuck şunları söylüyor: “Kapsamlı testler sayesinde, yeni malzeme karışımındaki yüksek yoğunluklu polietilenden (HDPE) yapılmış kaplarımızın önceki kutular ve şişelerle aynı performansı sunduğunu garanti edebiliyoruz. Malzemeyi laboratuvarda yoğun bir şekilde test ettik ancak kapları da pratik koşullar altında sıkı testlere tabi tuttuk.” Bu nedenle seri öncesi üretimden gelen bidonlar dolduruldu, kamyonlara yüklendi ve çok çeşitli hava ve yol koşullarında tüm Avrupa’daki ROWE müşterilerine nakledildi. Sandro Schuck, “Bu testi başarıyla geçtiler” diyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR KONTEYNERLER

ROWE kapları için kullanılan HDPE geri dönüşümü yüzde 99’un üzerinde saflığa sahiptir. ROWE yan kuruluşu, ham maddeyi bölgesel üreticilerden temin ediyor, böylece nakliye sırasında çok az CO2 oluşuyor. Yüzde 50’si geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen teneke kutulardaki ilk ürünler muhtemelen Temmuz ayında bayilere teslim edilecek. Bunlar, kabın üzerindeki “%50” damgalı damgadan açıkça tanınabilir.

 

“Palbo’da konteyner üretimi, sürdürülebilirlik stratejimizin önemli bir parçası. Bu, her şeyden önce, şu ana kadar zaten en az %20 oranında geri dönüştürülmüş içeriğe sahip olan kullanılan malzemeden kaynaklanıyor. Ayrıca Palbo, konteynerleri doğrudan kendi tesislerinde üretiyor. Nakliyeden kaynaklanan emisyonların oluşmaması için üretim yerlerimizde. Daha da fazla geri dönüştürülmüş malzeme kullanma kararıyla artık mantıklı bir sonraki adımı atıyoruz.”

DR. ALEXANDRA KOHLMANN
ROWE GENEL MÜDÜRÜ
PALBO GMBH

Bubenheim’daki Palbo GmbH, ROWE’nin %100 yan kuruluşudur. Şirket, örneğin yağlayıcılar, antifriz veya fren sıvıları gibi sıvılara yönelik plastik ambalajlarda uzmanlaşmıştır. Müşterileri arasında otomotiv endüstrisinden tanınmış şirketler, kimya-teknik alanındaki üreticiler ve sağlık sektöründeki sıvı üreticileri bulunmaktadır.